Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

#25BookForum Роман Горак Журавлі відлетілі. Есеї про Квітку Цісик та її рід

zyravli vidletiliАнотація:

Коли загорівся ліс і, рятуючи життя, птахи вимушені були покинути його, то летіли вони до води й несли відти в своїх маленьких дзьобиках краплі й кидали їх у вогонь. Їм казали: для чого це робите? Пожежу не загасите і самі загинете. Нехай так, але не носити воду і не допомагати гасити вогень ми не можемо, – відповідали ті. У новій книжці львівського письменника Романа Горака – розповідь про одну з тих пташок, яка своїм голосом лікувала всіх зболених і стужених за втраченою Батьківщиною. Тих, хто відлетів журавлиним ключем на чужину і вже не зміг повернутись, і тих, хто залишився вдома… Її ім’я – Квітка Цісик, яка вже стала легендою України. Про неї та про її рід ця книжка.

…Вона ж ніколи не бачила того журавлиного ключа, що ріже небо. Ніколи не чула розпачливого крику журавлів. Над небом, де народилась і жила, вони ніколи не пролітали. Але їх шукали зжурені за Батьківщиною очі. Її очі…

…І пролетіли журавлі через душу кожного українця молитовною вервицею над Україною з її нелегкою долею, залишивши нам назавжди оте прощальне й непроминальне «кру-кру» – від усіх, хто відлетів і не зміг повернутись назад…

Бо занадто був великий океан.

Занадто були слабі й надламані крила.

Тільки долетіли болісним голосом предків. Бо мусили долетіти.

Квітослава. Кейсі. Квітка. Американська співачка українського походження, популярна виконавиця рекламних джинґлів у США, оперна і блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень.

Вона всього лише раз побувала на історичній батьківщині, у 1983. Проте тут про неї ніхто не знав. Цісик могла б стати скрипалькою, але любов до співу пересилила батьківські надії на виконавську кар'єру доньки. Вступила до консерваторії, відмовившись від скрипки, вибрала вокал, мріючи про кар'єру оперної співачки. Її голос був дуже схожий на голос скрипки. Це рідкісне колоратурне сопрано - найвищий і дуже рідкісний жіночий голос.

Феноменально талановита. Либонь, українське коріння міцно проросло і причаїлося у її витонченій душі.

Саме про цю дивовижну жінку написав свою нову книгу, як назвав його критик Євген Баран, вільний художник, відомий франкознавець та багатогранний письменник Роман Горак. Нова робота, яку автор презентував в Івано-Франківську, дістала назву «Журавлі відлетілі…». Власне, це есеї про Квітку Цісик та її рід. 

Мабуть, один з уривків книги достеменно і тонко передає весь трагізм людського життя, життя Квітки, яка була душею, та лише раз фізично, там, звідки озивалися предки.

Говорячи про штрихи з біографії, дослідник творчості відмітив, що співачка вела дуже закритий спосіб життя, при тому виконуючи колосальну роботу. Зазвичай її день починався о 8 ранку, а закінчувався о 3 ночі. Співала ж пісні по пам’яті, чудово володіла українською мовою, хоч і з американським акцентом. Мала ґрунтовну філологічну освіту

Сам прозаїк знав майже половину родини Цісиків. І відповідаючи на питання, хто ж така Квітка, сказав: «До Квітки Цісик не ліпиться ніяке ймення, вона просто стала символом України».

Літературний критик Євген Баран зауважив, основа зібраної інформації – колосальна. Це матеріал не просто про Квітку Цісик, це енциклопедія галицького роду, галицької родини. Адже письменник підняв досьє ще з метричних книг (останні – комплекс джерел, що містить інформацію про громадян, стан людини – народження та хрещення, вінчання, смерть і відспівування тощо .

Відомим є факт, що Роман Дмитрович Горак за освітою хімік із вченим ступенем кандидата наук. На питання, чому ж почав писати, відповів так: «Письменник – це покликання, це Божа покара, і ти мусиш її відпрацювати, поки не помреш».

25 BookForum 2018

Матеріали:https://uamodna.com/articles/zhuravli-vidletili-roman-gorak-prezentuvav-knygu-pro-vytonchenu-zhinku-i-talanovytu-spivachku-kvitku-cisyk/

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 237-79-85

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page