Calendar

« April 2024 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Володимир Лис. Століття Якова

Lus 2020Роман — своєрідний епос-біографія одного поліського українця, який за свій столітній вік пережив п'ять держав: Російську імперію, УНР, Польщу, гітлерівську Німеччину, сталінський СССР. Доживши до держави Україна, він опинився перед лицем і родинної, і національної драми, яка була запрограмована катастрофами XX століття.

У сюжетному плані дія роману відбувається мовби в трьох площинах — протягом останнього столітнього року поліського селянина Якова з села Загорєни, за п'ять років до того, коли він рятує наркоманку Оленку, яка забрела в його село, і впродовж майже цілого двадцятого століття. Дитяче кохання, викрадення коханої, що стала чужою нареченою, служба у Війську Польському, кохання до польської шляхтянки, війна з німцями, полон і знову війна, велика і особиста трагічна українсько-польська різанина, драматичні повоєнні події. Селянин усе столітнє життя мешкає у своїй старій хаті на Волині, чекає листа від нещодавно порятованої ним Оленки і приїзду на столітній ювілей сина Артема.
З мовознавчої точки зору книга цікава вживанням справжнього західнополіського діалекту, який досі активно вживають у тих краях.

«...Життя древнього Якова з поліської глибинки, його любові й війни, злочинства й подвиги, пристрасті й муки несподівано виявились куди захопливішими за кілограми детективів із пригодами зомбі, упирів, ФСБ та інших потвор. Серед засилля сучасного літературного силікону Яків зі своєю сімейною сагою впадав в око, як живий серед манекенів: він був справжнім — йому хотілося співпереживати. Жінки, згадуючи деякі епізоди, скліпували сльозу: атож, мелодраматичного в романі чимало, тільки чомусь тому всьому віриш... Чи не тому, що «Століття Якова» — це ще й сто повних років української історії, з усіма її — куди там шекспірівським! — непроговореними й неосмисленими трагедіями, чиї непідбиті рахунки ми й далі продовжуємо оплачувати? І волинське Полісся на перехресті режимів, імперій, народів, армій, культур і субкультур (хто тільки не товкся тут за «століття Якова» — від уланів Пілсудського до наркоділерів на джипах...) — то сцена, на якій розігрується споконвічна драма боротьби людини зі світом за власну душу? І книжка ця — не тільки про дядька-поліщука, мужчину з вимираючої породи справжніх, якого, як тріску, жбурляло по водах вийшлого з берегів XX століття, — а й, якимсь таємничим чином, як то завжди буває з направду добрими книжками, — про кожного з нас?...» /Оксана Забужко/

Рецензія на книгу /автор Юлія
Показує життя таким, яке воно є. Без прикрас... 
"До мене в руки потрапила книга, яка захопила мене у вир подій і не відпускала до останньої сторінки. Історія Якова не може полишити байдужим, бо вона справжня. Це і є життя. На перший погляд, книга не розповідає нічого особливого, вона не вчить, не повчає. Вона показує життя таким, яке воно є. Без прикрас розповідає історію майже столітнього чоловіка, який поступово пригадує минулі події свого життя. Читача пускають на початок ХХ сторіччя, коли вирувала Перша Світова Війна. На ії місце згодом приходить невеличкий затишок, а потім знову - Друга Світова Війна, довгий шлях УССР, Незалежність... І поки політика створювала нову карту, люди жили - кохали, іноді зраджували, заробляли, народжували дітей, гинули... Книга саме про життя, і в ній нема того притаманного українській літературі почуття "всепогано, насзрадили". Ні. Історія життєва, проста, чаруюча, та справжня. А мова! Хочеться вклонитися автору за те, що він написав книгу живою українською, якою дійсно розмовляють у селі. Ця книга - це подорож до Західної України, коротка, але захоплююча. "Століття Якова"- це книга про кохання. Про перше несміливе кохання, про Велике Кохання, про невеличкі закоханості. І все це на тлі столітнього розвитку країни. На багато речей починаєш дивитися з іншого боку. Історія преломлює свій промінь, та показує себе з іншого кутку. Я сама знову закохалася після прочитанного. Закохалася в сучасну українську літературу, в нашу історію, в саме явище "кохання". Я раджу кожному прочитати цю книгу. Вона дійсно того варта!"

Читати книгу онлайн 

P.S. Про автора 
lussssВолодимир Лис
 — відомий український журналіст, прозаїк і драматург. Народився у 1950 році в селі Згорани на Волині. 1977 закінчив факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка. Служив в армії, працював журналістом у районних газетах Волині, Хмельниччини, Херсонщини та Рівненської області. Завідував літературною частиною Рівненського музично-драматичного театру.

У літературі дебютував як драматург, п’ять його п’єс було поставлено в різних театрах України, на українському радіо. У 2007 році став переможцем Першого Всеукраїнського конкурсу радіоп’єс (за п’єсу «Полювання на брата»). Як прозаїк заявив про себе у 1985 році. Член Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників. Письменник відомий також як народний синоптик. Його довгострокові прогнози на цілий рік неодноразово збувалися.

Володимира Лиса називають справжнім феноменом сучасності. Журналіст, драматург, прозаїк, майстер витонченого слова і глибоко народний письменник, з кожним новим романом Володимир Лис розкриває нові грані свого таланту. Перелік його нагород вражає: «Людина року», кавалер ордена «За заслуги» III ступеня, автор «Найкращого роману десятиріччя» (за роман «Століття Якова»), володар численних премій конкурсу «Коронація слова», «почесний громадянин Волині».

"Століття Якова" - екранізація легендарного романа. Фільм можна переглянути тут

Матеріали /Режим доступу/: https://book24.ua/ua/blog/oglyad-stolittya-yakova-naykrashchogo-romanu-desyatirichchya/
https://www.litmir.me/bd/?b=184102
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%96%D1%82%D1%82%D1%8F_%D0%AF%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0
https://www.yakaboo.ua/stolittja-jakova-1535733.html
https://www.rulit.me/books/stolittya-yakova-read-227615-1.html
https://www.bookclub.ua/ukr/read/volod_lis/
https://www.youtube.com/watch?v=OKymCggNP7o

Підготувала науково-технічна бібліотека
провідний бібліотекар Федорак Н.Г.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 258-42-50

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page