Calendar

« March 2024 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Матіос М. Армагедон уже відбувся

armagedon 01Київ – «Армагедон уже відбувся» – Таку назву має книжка Марії Матіос, задля створення якої письменниця «зникла» на кілька літніх місяців. Використовуючи лексику її героїв, вона гей би пропала: телефон не брала, на і-мейли не відповідала. Можна було лише здогадуватися про причину її «зникнення», але певности не було – крім написання книжок, у житті є чимало інших важливих ситуацій.Київ – «Армагедон уже відбувся» – Таку назву має нова книжка Марії Матіос, задля створення якої письменниця «зникла» на кілька літніх місяців. Використовуючи лексику її героїв, вона гей би пропала: телефон не брала, на і-мейли не відповідала. Можна було лише здогадуватися про причину її «зникнення», але певности не було – крім написання книжок, у житті є чимало інших важливих ситуацій.Київ – «Армагедон уже відбувся» – Таку назву має нова книжка Марії Матіос, задля створення якої письменниця «зникла» на кілька літніх місяців. Використовуючи лексику її героїв, вона гей би пропала: телефон не брала, на і-мейли не відповідала. Можна було лише здогадуватися про причину її «зникнення», але певности не було – крім написання книжок, у житті є чимало інших важливих ситуаціЇ.

Марія Матіос, рекламуючи у соцмережі новий доробок, пише: "Дуже "гаряча", бо дуже сьогоднішня книга. Як патріотам, так політичним "ідіотам" буде об що спекти губи, хоча повість не має жодного стосунку до політики. Вона не так про підсумки життя звичайної людини, як про крах моральної ієрархії в суспільстві. Головна думка цієї розповіді проста до банального – ніхто нікому нічого не винен, крім совісті".

«Армагедон» – книжка вельми актуальна. У ній відбита новітня філософія нашого теперішнього буття, наповненого гонитвою за різними примарами, коли, як каже авторка, «люди рахують гроші – і не рахують свої дні», буття, позбавленого совісті і солідарності, часто навіть на рівні родини.

Щоправда, не так багато у повісті «Армагедон уже відбувся» й самого тексту бо, як роз’яснила авторка, вона вирішила на ста сторінках, мінімумом слів умістити драму, трагедію, відлущити зайве, але сказати усе про життя. І їй це вдалося, бо, як відомо, Марія Матіос дуже уважна до життя. Відтак на прикладі родини однієї пересічної людини – Івана Олексюка, що таких безліч, – письменниця мудрує про сенс життя, смерть, кінець світу, який « приходить із кінцем кожної людини й кожної речі », провини й спокути, вчинки і наслідки. І головне – непоправну втрату людських моральних цінностей, що призводять до падіння суспільних орієнтирів загалом. « Без просвітку блуд теперішній, без надії: люди не мають коли жити, не те, що вникати у своє або чуже серце. Що казати тепер про душу, коли люди у світовому гармидері й гаморі слово таке – «душа» – забули. Люди рахують гроші – і не рахують свої дні. А душі й не згадують », – зазначає авторка.

Загалом повість Марії Матіос «Армагедон уже відбувся» за своїм задумом, внутрішнім наповненням чи то пак посиланням нагадала мені «Записки українського самашедшого» Ліни Костенко. Щоправда, цього разу це вийшов біль і крик по-Матіосівськи, написаний коротко, лаконічно і, як відомо, кров´ю. Але, якщо Ліна Василівна емоційно і з надривом описувала всесвітню деградацію суспільства, то пані Матіос лише на прикладі однієї родини висвітлює наші реалії, засуджує нинішні меркантильні цінності, бездуховність, втрату міцності родинних зв’язків, згубний вплив на дітей батьківської нелюбові, відстороненості, бездушевності. У її повісті « сини живуть так, як на Марсі, а Іван – як на Сонці, і дороги їх ніяк не сходяться ». До того ж, « діти ніколи не мали серця на батька так само, як він не мав душі для них ». Але так не має бути. Врешті головний герой міркує, що « на моїх руках є людська кров і за то я певно покараний такими безсердечними дітьми ». Але правда й у тому, що « у світі ніхто нікому нічого не винен, крім совісті ». Тому особисто я щиро вдячна авторці за справедливу і повчальну розв’язку цієї повісті, у якій кожен дістав заслужену "винагороду"...

P.S. Про автора.

maria matios11Марія Матіос корінна гуцулка з Буковини. Перші вірші надрукувала у 15 років. Випускниця філологічного факультету Чернівецького університету, вона пишається тим, що була серед тих, хто добивався присвоєння навчальному закладу імені «буковинського соловейка» — поета Юрія Федьковича.
За освітою — український філолог, за покликанням — добровільний народознавець.
Деякий час керувала Спілкою письменників Чернівецької області, займалась видавничою справою, була одним із засновників науково-літературного «Буковинського журналу». 1992 року дебютувала у журналі «Київ», опублікувавши новелу «Юр´яна і Довгопол».
Має унікальне дослідження своєї родини, що корінням сягає 1790 року.
Живе в Києві.
Цікавиться психологією, етнографією, городництвом та квітникарством.
Марія Матіос має некоронований титул «найбільш плідної письменниці України».
Критика її називає як не «чортиком, що вискочив із табакерки», то «грант-дамою української літератури».
Автор збірок віршів: «З трави і листя», «Вогонь живиці», «Сад нетерпіння», «Десять дек морозної води», «Жіночий аркан».
Найбільшу популярність здобули її книжки: «Щоденник страченої», «Нація», «Бульварний роман», «Життя коротке» (2001), «Фуршет» від Марії МАТІОС» (2003), «Солодка Даруся» (2004), «Щоденник страченої» (2005), «Містер і місіс Ю в країні укрів» (2006), «Нація. Одкровення» (2006), «Майже ніколи не навпаки» (2007), «Москалиця; Мама Мариця — дружина Христофора Колумба.» Видавництво «Піраміда» (2008).
В 2007 році в російському видавництві «Братонеж» вийшли об´єднані під однією обкладинкою переклади «Нації» та «Солодкої Дарусі». Ця книжка має назву «Нация», перекладена О. Мариничевою та С. Соложенкіним.
Переможець конкурсу «Книжка року 2008» в номінації «Красне письменство — Сучасна українська проза»: «Марія Матіос. Москалиця; Мама Мариця — дружина Христофора Колумба.» Видавництво «Піраміда».
Гран-прі та перше місце конкурсу «Коронація слова 2007» за роман «Майже ніколи не навпаки».
Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка за роман «Солодка Даруся» (2005).
Переможець конкурсу «Книжка року» («Солодка Даруся») (2004).

Рецензія Ярини Цимбал – другий «підхід» авторів «ЛітАкценту» до нової прозової книжки Марії Матіос (див. також статтю Яни Дубинянської «Матриця Армагедона»). При чому – «підхід» вельми критичний. «Намагаючись розкрити складний душевний світ (Івана Олексюка), письменниця сама не може звести кінці з кінцями», – приходить до висновку Я.Цимбал. І з її аргументами важко не погодитися: Олексюк явно не тягне на роль «шекспірівського» – внутрішньо конфліктного – героя. Тому його філософування, як і його його «публіцистика», провисають, не переконують. Та й із мелодраматизмом вийшов перебір: із нас витискують сльозу, а вона не тече.
Втім, можливі, звісно, й інші думки та оцінки.

У кожній своїй книжці Марія Матіос має три козирі — реалізм, міфологізм і мелодраматизм. Тут вона так само викладає їх перед читачем, але раптом з’ясовується, що замість козирів у прикупі мізер, і тільки винова краля — мелодраматизм — лукаво підморгує любителям серіальних пристрастей. А читач, котрий на другому десятку книжок уже добре вивчив правила гри й авторські прийоми, чекає від письменниці чогось більшого.

Джерело /Режим доступу/: https://www.yakaboo.ua/ua/armagedon-uzhe-vidbuvsja.html
http:/
/litakcent.com/2011/11/23/osinnij-armahedon-korotkometrazhka/https:
/https://www.radiosvoboda.org/a/24363062.html/www.radiosvoboda.org/a/24363062.
htmlhttps://vsiknygy.com.ua/books/armagedon_uzhe_vidbuvsya/
http:
//bukvoid.com.ua/digest/2011/10/11/223243.html
https:/
/www.e-reading.life/bookreader.php/1031320/Matios_-_Armagedon_uzhe_vidbuvsya.html
https:
//pogliad.ua/news/chernivtsi/u-mariyi-matios-vidbuvsya-armagedon-229038 
Підготувала науково-технічна бібліотека
бібліотекар I категорії Федорак Н.Г.

Матеріал підготовлено 26.11.2019р.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 258-42-50

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page