Calendar

« December 2021 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Ми різні, але Свобода та Гідність нас об'єднують. Ми вільні творити своє майбутнє

"Горить свіча і пам'яті сльоза, додолу з неї краплями стікає.
Земля ридає, плачуть небеса - Майдан Героїв ... Пам’ятає"Maidan

В Україні щороку 21 листопада відзначають День Гідності та Свободи. Цей день присвячений двом революціям, які відбулися в Україні – Помаранчевій революції, яка була у 2004 році, та Революції Гідності – у 2013 році. Цей день – символ боротьби і перемоги, символ єднання заради найвищих і найцінніших ідеалів цивілізованого, демократичного світу. Всупереч жорстокому тиску антидемократичного режиму українці об’єднались і відстояли своє право на вибір гідного життя.

Saint MichaelСимволічно, що День Гідності збігається з Днем святого Михаїла або, як його називають, — Собором святого архистратига Михаїла, що відзначають 21 листопада. Із XII сторіччя архістратига Михаїла зображали на гербах Києва. Він вважається янголом-охоронцем української столиці. Символ архістратига Михаїла був зображений на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на козацьких прапорах. Образ святого Михаїла уособлює перемогу добра над темними силами.

Orange Revolution 202122 листопада 2004 року – початок Помаранчевої революції в Україні
Під час президентських виборів 2004-го року здійнялися акції протесту. За попередніми результатами другого туру, оголошеними 21 листопада Центральною виборчою комісією, перемогу в президентських перегонах здобув Віктор Янукович. Масові та брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Прихильники опозиційного кандидата – Віктора Ющенка, 22 листопада вийшли на мітинги незгоди. Протестний рух охопив найбільші міста України, а центром став Майдан Незалежності у Києві. Внаслідок цих подій відбувся повторний другий тур президентських виборів за результатами якого переміг Ющенко.
Через рік, у листопаді 2005 року, Ющенко заснував свято – День Свободи.
Згодом, наступним президентом України став Віктор Янукович. Він скасував День Свободи і об’єднав його з Днем Соборності указом від 30 грудня 2011 року.

У листопаді 2013 року українці знову вийшли на Майдан.
Для кожного українця слова Революція Гідності, або Євромайдан – це щемливий спогад про ті дні.

Дні, коли звичайні люди різного віку, без зброї, з тим, що було в хаті, вийшли на мирний протест. 
Спочатку він був мирним, і брали участь у ньому переважно студенти. Ця акція не вимагала зміни влади. Тільки впровадження європейських цінностей в українську культуру, прохання до Януковича підписати угоду про Євроінтеграцію України. 
Але він так і не зробив цього...

Dignity Day 21 листопада 2013-го року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції. Після того як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу. 30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Стало зрозуміло, що країна рухається до  авторитаризму, засадничі принципи якого відчуло на собі українське суспільство: зневага до прав людини, корупція, свавілля правоохоронних органів, репресії проти незгідних. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими. 
На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи коштувало Україні багатьох життів патріотів.
18-20 лютого – в найтрагічніші дні Революції, сталися сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок, снайпери вбили понад 70 євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.
Вночі на 22 лютого тодішній президент Янукович втік з України. Відбулися  позачергові президентські вибори, які засвідчили європейський вектор орієнтації. Україна вдруге отримала шанс для цивілізаційного вибору, демократії,  очищення від впливу тоталітарного, людиноненависницького  комуністичного минулого.

 Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

6acc088"Спочатку було слово". Революція Гідності розпочалася "помахом крила метелика". Метеликом став український журналіст Мустафа Найєм. Коли стало ясно, що президент Янукович відмовляється від підписання Угоди про Асоціацію із Європейським Союзом, Мустафа /Mustafa Nayyem/ написав: "Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться"
Дві хвилини по дев'ятій ввчері 21 листопада 2013 року Мустафа Найєм звернувся до своєї аудиторії із закликом: "Встречаемся в 22:30 под монументом Независимости. Одевайтесь тепло, берите зонтики, чай, кофе, хорошее настроение и друзей. Перепост всячески приветствуется!"
Oleksandr Zinchenko"21:56 Тут вже кілька сотень. А я їду до Львова
З цього усе почалося. Відразу по дев'ятій ввечері люди почали виходити на Майдан. Уночі під Колоною Незалежності зібралося більше тисячі українців. Уже тоді було відчуття, що відбувається щось неординарне."

На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи коштувало Україні багатьох життів патріотів.

День Гідності та Свободи — свято в Україні, що відзначається щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року).  Встановлене «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року - лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…» згідно з указом Президента України Петра Порошенка № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» від 13 листопада 2014 року.
Після подій 2013-го - 2014-го року, революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації «братнім російським народом» Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України, відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка № 872/2014 від 13-го листопада 2014-го року, з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддаючи належне шанування патріотизму і мужності громадян, які восени 2004-го року і в листопаді 2013 - лютому 2014 стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів Української держави та її європейського вибору, святковий День отримав нове дихання.

Інформаційна соціальна кампанія до Дня Гідності та Свободи у 2021 році відбувається під гаслом  – “ВІЛЬНІ ТВОРИТИ МАЙБУТНЄ”, розробленим та запущеним Національним музеєм Революції Гідності й Міністерством культури, молоді та спорту України у 2019 році.
Гасло вдало висловлює ідею спрямованості в майбутнє. Революція Гідності – визначна й героїчна сторінка нашого недавнього минулого, але найважливіше, про що маємо пам’ятати та що усвідомлювати як обов’язок, – вона дала українцям можливість самим вирішувати, якою буде Україна завтра, куди вона прямує. На Майдані українці обстояли основні громадянські права та свободи, які кожному дають змогу самореалізації відповідно до його прагнень.
5 зображень, 5 людей – різного віку, статі, життєвого досвіду об'єднані спільним гаслом. Промовистим є сам напис, щоразу зроблений по-іншому.vilni 2021Ідея цьогорічної кампанії показує цінність Майдану для кожного персонально. Гідність і свобода – не абстрактні цінності, а конкретна можливість для кожного. Євромайдан – це про суб’єктність, соціальну зрілість та відповідальність українців. Гасло кожен наповнює своїм сенсом. Індивідуальний прояв у спільному – ідея візуального ряду. Люди, різні за віком і статтю, тримають власноруч написані плакати з однаковим гаслом. Глядач бачить лише частину обличчя та руки, типажі людей не персоніфіковано, проте легко читається, хто це – дитина, молода чи старша людина, жінка чи чоловік. І промовистим є сам напис, щоразу зроблений по-іншому.
Мета соціальної кампанії – актуалізувати в суспільстві роздуми про те, чому свобода варта того, щоб за неї боротися й захищати її. 

Заходи до Дня Гідності та Свободи. Інфографіка

2021 11 21 tato fb event 0На майдані Незалежності відкриють унікальну виставку "Мальована історія Майдану". В День Гідності та Свободи Музей Майдану презентує у Києві вуличну виставку, створену на основі графічного роману Олександра Ком’яхова “ТАТО”
Графічний роман Олександра Ком’яхова – це художній сюжет, вплетений у документальну графіку. Герої роману проходять через випробування, які довелось подолати тисячам майданівців. Обставини, у які вони потрапляють, архітектура наметового містечка, сотні деталей відтворені з документальною точністю.
Через історію київської сім’ї виставка розповідає про ключові етапи Революції Гідності. Анотації з історичними екскурсами та фактами, хронологія подій, ілюстративний супровід дозволять зануритись у контекст Майдану, краще зрозуміти хід його історії.
“Це масштабна інформаційно-освітня вулична виставка на основі графічного роману до 8-ї річниці Євромайдану. У “ТАТО” я старався внести максимально документальну деталізацію подій, локацій, образів і численних артефактів. Але це художній твір, який має свої рамки, тож я неймовірно вдячний колегам, що допомогли розширити контекст, завдяки чому читачам, які не були свідками Революції Гідності, стануть зрозумілішими описані мною події”, – розповідає Олександр Ком’яхов.
У процесі створення графічного роману “ТАТО” автор, який сам був свідком і учасником Революції Гідності, також працював із архівом Музею Майдану, консультувався з очевидцями подій.

На пропозицію Національного музею Революції Гідності ми запрошуємо усіх зацікавлених взяти участь у флешмобі #БутиГідним #бути_гідним: під цими хештегами рекомендуємо ділитися у соціальних мережах фото, спогадами, роздумами про Помаранчеву революцію, Євромайдан. 

До Дня Гідності та Свободи Суспільне ініціювало флешмоб #МояІсторіяМайдану. Частину історій озвучать 21 листопада у спецефірі «Суспільної студії» на телеканалі «UA: Перший». Запрошення брати участь у флешмобі #МояІсторіяМайдану поширили у фейсбуку більшість сторінок Суспільного.

«Ми хочемо почути ваші персональні історії. Чому особисто ви вирішили вийти на Майдан та що він змінив у вас? Діліться своїми спогадами під хештегом #МояІсторіяМайдану. Частину історій озвучать 21 листопада у спецефірі "Суспільної Студії"», – закликали на Суспільному. Спецефір до Дня Гідності та Свободи розпочнеться о 13:30.

21 листопада Музей Гідності у Львові підготував фотовиставку та відеоролик про революції 2004 та 2013 років. Музей Гідності представить на площі Ринок фотовиставку «Євромайдан у Львові. Початок». На світлинах зображені мирні акції протесту, які відбувалися у листопаді-грудні 2013 року. Фотографії Музею Гідності були надані ГС «Студентське братство», а також фотографами Юрком Мориквасом і Тарасом Гринчишиним. Виставку можна буде переглянути з неділі, 21 листопада, а експонуватиметься вона впродовж тижня.
Також до Дня Гідності та Свободи Музей Гідності у Львові підготував відеоролик «Збережемо пам’ять разом», щоб українці не забували подвиг кожного, хто відстояв їх у наших революціях у 2004 і 2013 роках. Ідея ролика – закликати усіх учасників та свідків революційних зривів в новітній історії України до збереження пам’яті про нашу боротьбу за гідність та свободу.

Гідність, свобода, незалежність, суверенність, демократія, патріотизм, мужність, героїзм – усі ці поняття стали особливо близькі кожному українцю. Ми продовжуємо свою боротьбу й надалі за свободу і цілісність своєї території, і зараз Україні потрібні не лише слова і підтримка, а й відповідальні вчинки, реальний захист її існування як суверенної, незалежної держави.
Уже восьмий рік минає відтоді, як ми перегорнули нову сторінку історії України. Ми стали міцнішими, ми зросли в боротьбі за наше гідне майбутнє. Герої війни та Майданів спонукають нас твердо й упевнено йти в майбутнє. Гідність і свобода, за яку вони поклали життя, ми несемо як стяг, високо над головами, задля пам’яті та прийдешніх поколінь.

Вічна пам’ять і слава Героям!
Низький уклін всім захисникам української державності, які назавжди залишаться в пам’яті народу та будуть гідним прикладом для майбутніх поколінь!

Матеріали /Режим доступу станом на 19.11.2021р./:
https://portal.lviv.ua/news/2021/11/19/u-lvovi-pokazhut-fotovystavku-do-dnia-hidnosti-ta-svobody
 

https://kpi.ua/node/18884
https://stv.detector.media/digital/read/6960/2021-11-17-do-dnya-gidnosti-ta-svobody-suspilne-initsiyuvalo-fleshmob-moyaistoriyamaydanu/
https://maidanmuseum.org/uk/node/1731
https://maidanmuseum.org/uk

Підготувала Науково-технічна бібліотека НЛТУ України
В. Новосад, зав. відділу обслуговування
Х. Гордійчук, провідний бібліотекар

 Матеріали підготовлено 20.11.2021р.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 258-42-50

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page