«Національний тест з медіаграмотності - важлива частина реалізації стратегії інформаційної безпеки України», – заступник Міністра культури та інформаційної політики з питань європейської інтеграції Тарас Шевченко.
Сьогодні Україна бореться за свою незалежність та територіальну цілісність на всіх фронтах. Війна не лише на полі бою, але й в інформаційному тилу проти російського агресора ведеться щодня ще з 2014 року. Питання медіаграмотності в Україні набуває все більшої актуальності. Дезінформація, фейки, кібератаки – це загрози для всього світу, а проти України - така інформаційна зброя застосовується в десятикратних масштабах. Ми перебуваємо в надзвичайно інтенсивному новинному потоці, який підсилює стрес і тривожність. Щоб зменшити шкідливі інформаційні впливи, важливо вміти аналізувати, звідки надходить інформація і як ми споживаємо її. Щоб протистояти інформаційним атакам ворога та адекватно сприймати теперішню дійсність, необхідно розвивати критичне мислення та бути медіаграмотним. Дуже важливо свідомо споживати інформацію і озброїтися навичками та знаннями, необхідними для відповідальної та ефективної навігації в цифровому та інформаційному просторі.
Медіаграмотність - фільтр споживання інформації.
Національний тест з медіаграмотності - це унікальна можливість перевірити рівень своєї інформаційної грамотності.Це перша ініціатива в Україні, яка має на меті об'єднати українців навколо теми медіаграмотності.
Працівники Науково-технічної бібліотеки НЛТУ України долучилися до проведення Глобального тижня медійної та інформаційної грамотності. Тема 2023 року: «Медійна та інформаційна грамотність в цифровому просторі». Національний тест з медіаграмотності проводив Фільтр. Національний проєкт з медіаграмотності, Міністерство культури та інформаційної політики України разом з програмою USAID «Мріємо та діємо» та проєктом «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», які втілюються IREX in Ukraine за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Посольства Великої Британії в Україні та Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні. Партнером події також є Міністерство молоді та спорту України. Інформаційним партнером є Embassy of Sweden in Kyiv.
Лісотехніки взяли участь у написання в режимі онлайн Національного тесту з медіаграмотності.Пройти тест мали можливість усі охочі на платформі Typeform, яка для проходження тесту відкрита чотири рази на день протягом 45 хвилин. Початок – о 10:00, 13:00, 17:00, 21:00. Після проходження тесту учасникам автоматично сформовано результат, а правильні відповіді опубліковані 26 жовтня на сайті Фільтра. Кожен з учасників отримає сертифікат про проходження тесту із кількістю набраних балів (максимально 34 бали) на електронну пошту наступного тижня. Пройти тест можна лише 1 раз – учасники, які пройдуть тест декілька разів, не зможуть претендувати на подарунки.
Студенти про написання тесту:
- «Мені є ще до чого йти, деякі питання знала, вони не були важкими. Оскільки я проходила певні курси з фактчекінгу, тому для мене це не було складно. Вважаю, що кожен громадянин України має бути медіаграмотним. У нас війна в країні, ми повинні розрізняти фейки від правдивих суджень!».
- «Мені сподобались запитання, тому що вони є актуальними. Бажав би, щоб кожна людина пройшла цей тест, аби оцінити свої навички і вміння в такій темі, як медіаграмотність».
2 листопада, команда «Фільтру» підбила підсумки тесту.
Які результати?
Більшість українців, які взяли участь в національному тесті з медіаграмотності, мають рівень:
Яка була структура тесту?
Тест тривав 45 хвилин. Тест складався з 34 запитань.
Найкраще українці впоралися їз завданнями на розрізнення факту та судження – 87% опитаних змогли правильно відповісти. Також учасники добре розумілися у різниці між блогерами та професійними журналістами й добре володіли інструментами фактчекінгу. Найскладнішим виявилося питання, спрямоване на визначення журналістських стандартів – правильно впоралися лише 7% осіб. Водночас найкраще українці відповіли на запитання з блоку 4. Воно стосувалося ситуації, коли в мережі ширять промову відомої людини: 95% учасників визначили, що передусім потрібно перевірити інформацію. Серед тем, над якими потрібно працювати, виділили наступні напрямки: перевірка Телеграм-каналів, розпізнавання теорій змов, реакція на контент псевдоекспертів й уникнення фішингу.
Запрошуємо пройти Національний тест з медіаграмотності, який відкритий до 10 листопада, тож перевірити свої сили можуть всі охочі. Також на сайті «Фільтру» (режим доступу: https://filter.mkip.gov.ua/peremozhczi-naczionalnogo-testu-z-mediagramotnosti/) опубліковано перелік зі 150-ти переможців тесту, які отримають подарунки партнерів ПРООН в Україні.
Як покращити свій рівень?
Продовжуйте розвивати свою медіаграмотність разом із нами — підписуйтеся на нас в соцмережах, користуйтеся цікавими навчальними матеріалами на сайті Фільтра.
Матеріали для «прокачування м’язів» критичного мислення від «Детектор медіа». Більш детально (режим доступу: https://ms.detector.media/mediaosvita/post/30526/2022-10-27-mediagramotnist-tse-takozh-zbroya-proty-voroga/ )
#GlobalMILWeek
#Тиждень_з_медіаграмотності_в_Україні
#Глобальний_тиждень_медійної_та_інформаційної_грамотності
#ТижденьМІГ_НЛТУ #ТижденьМІГ_бібліотека_НЛТУ
#Медіаосвіта #фільтруйінфу
Науково-технічна бібліотека НЛТУ
вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057
тел.: (032) 258-42-50
e-mail: library@nltu.edu.ua
Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.