Calendar

« January 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Феномен Квітки Цісик: як американка з українським серцем підкорила світ

Квітка Цісик - далекий голос України, а її пісні продовжують зігрівати серця та душі українців у всьому світі.
"Чуєш, брате мій, товаришу мій, відлітають сірим шнурком, журавлі у вирій.
Кличуть кру-кру-кру, в чужині умру. Заки море перелечу, крилонька зітру…"Квітка Цісик

Дякую тобі, Квітко!”, – це те, що так хочу сказати я, – розповідає Оксана Муха. – Знаю, кожен має свою Квітку, і прошу бодай пелюстку дати, аби заквітчати мою квітку – Квітку Цісик.
Вона горіла любов’ю до нас і всю себе до останку віддала нам. Квітко, нехай ця весна і усі квіти будуть для Тебе”.

Українка Квітка Цісик народилася і все життя прожила у США. Її голосом захоплювався весь американський шоу-бізнес. Із нею працювали Майкл Джексон, Вітні Г'юстон та інші світові зірки. Та в Україні її почули здебільшого після смерті.Дві україномовні платівки, які вона випустила за свій кошт, досі популярні. Сьогодні, 4 квітня, Квітці Цісик виповнилося б 65 років.

Цікаві факти про співачку:

 - Донька емігрантів зі Львова. Батько Квітки Цісик був львівським скрипалем. Її бабуся, дідусь, мама жили у Львові до 1944 року. Родина була знаною інтелігенцією у місті. Втікаючи від окупації та радянської влади, у 1949 році опинилися у США. Співачка народилася вже у Нью-Йорку в 1953 році. В дитинстві Квітка була пластункою – їздила у табори в гори, де вивчала українські пісні, звичаї і обряди.

 - Квітка чи Кейсі? Повне ім’я співачки – Квітослава. Рідні і близькі її називали Квіткою. А популярність у США вона здобула під артистичним псевдо – Кейсі – поєднання перших літер імені та прізвища – Kvitka Cisuk.

 - Була учасницею «Пласту», де здобула ступінь пластуна-розвідувача. 1967 року організувала з дівчат 30-го куреня імені «Софії Галечко» в Нью-Йорку співочий гурт «Соловейки», яким керувала протягом трьох років. Згодом, у зрілому віці, закладений в дитинстві вишкільний український фундамент відіграв чималу роль у творчій натурі співачки.

 - Рідкісний тембр голосу. Цісик мала колоратурне сопрано. Прихильники у її голосі іноді вгадували звучання скрипки. Вона з легкістю експериментувала зі стилями – від джазу до класики. І мала неабиякий успіх як у виконанні попсових пісень, так і в оперному співі. Крім того, Квітка Цісик володіла технікою, поширеною у карпатських селах – «білим голосом». 
«Я побачила, що можу легко змінювати музичний стиль. Потім я вступила у музичну консерваторію в Нью-Йорку. Навчалася вокалу і думала, що буду оперною співачкою. Але зацікавилась іншим фахом. Це – такий «студіо-сингінг». Співання у різних студіях для реклами або для композиторів», – розповідала співачка.

 - Королева рекламних джинглів. Після смерті батька (Володимир Цісик помер від інсульту в 1971 році, коли Квітці було сімнадцять) потреба заробляти на життя звернула молоду співачку з оперного шляху в світ джинґлу. В середині 1970-х Квітка відчайдушно увірвалася в світ реклами на телебаченні та радіо, де її чекала справжня американська слава: пропонувала записи різноманітним компаніям, співала у нью-йоркських клубах. Так її помітили продюсери. Відтоді в Америці Цісик стала однією з найвідоміших і найдорожчих виконавиць джинглів до рекламних роликів. Її голос звучав у рекламних компаніях «Кока-Коли», American Airlines,«Макдональдсу». Протягом 16 років, і до кінця життя, вона була офіційним голосом «Форд Моторз». Багато американців і досі пам’ятають музичний джингл «Have you driven a Ford lately» у виконанні Кейсі Цісик. За це «Форд» дарував їй автомобілі. Ця ж компанія підрахувала, що голос Цісик прослухали понад 22 мільярди разів, тобто у кілька разів більше, ніж населення Землі.

 - Співала з Вітні Г'юстон та Майклом Джексоном. Співачка працювала і допомагала багатьом відомим американським музикантам і продюсерам. Цісик співала на бек-вокалі у Майкла Джексона та Вітні Хьюстон, а фільм "Ти світло мого життя" з її музикою отримав "Оскар" і "Золотий глобус". Також її запрошували для участі в записах своїх альбомів відомі співаки – Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінд Ронстад, Роберт Флек.

 - Пісня Цісик отримала «Оскар» і «Глобус». У 1978 році пісня «Ти осяюєш моє життя», яку виконала Квітка Цісик в однойменному фільмі, отримала «Оскар» і «Золотий глобус». Пісня також була номінована на «Греммі» у категорії «Пісня року». Цісик виконала у фільмі всі жіночі партії, втім, через конфлікт з режисером фільму її прізвище вирізали із титрів. У стрічці Квітка Цісик також спробувала себе як актриса, зігравши у фільмі роль подруги головної героїні.

 - Сестра Квітки – відома піаністка. У родині Цісиків музично обдарованими були обидві доньки. З дитинства батьки навчали Квітку і її старшу сестру Марію грі на скрипці і на фортепіано. Марія стала відомою піаністкою, була директором консерваторії у Сан-Франциско.

 - Два україномовні альбоми Квітки. Квітка Цісик записала два україномовні альбоми – «Квітка» у 1980 році, а також «Два кольори» у 1989-му. Це їй коштувало близько 200 тисяч доларів. Для їхнього запису вона наймала кращих музикантів Нью-Йорка, акомпанувала Квітці її рідна сестра Марія, а правильну українську вимову ставила мама. Обидві платівки у 1990 році були номіновані на премію «Греммі» в категорії «сучасний фольк». До України вони потрапляли здебільшого контрабандою, люди перезаписували пісні і передавали один одному.
«Ще ніхто і ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка», – так скаже потім Назарій Яремчук.

 - В Україні була лише один раз. Усе своє життя Квітка мріяла бути почутою в Україні і витратила чверть мільйона доларів на запис українських пісень. Вона встигла підготувати 2 україномовні платівки, перш ніж померла від раку. Квітка Цісик побувала в Україні лише один раз. У 1983 році вона приїхала із мамою у Львів, але ця поїздка не афішувалася і була майже таємною, розповідала Радіо Свобода племінниця співачки Марта Цісик. В Україні Квітка так і не почула власних пісень. 
«Ми вдома мали платівку Квітки і пригадую, коли слухали, то батьки боялись, щоб це не було чути з квартири, бо мали б неприємності. Ми давали людям цю платівку слухати, і вона до нас повернулась, хоч вже гадали, що втратили», – розповіла племінниця співачки.
Є інформація, що на Цісик в радянській Україні існувала заборона, оскільки у її репертуарі були пісні УПА та січових стрільців. Після проголошення Україною незалежності Цісик планувала приїхати з концертом, втім, цей задум так і не здійснився.

 - Єдине інтерв’ю українською. Єдине відеоінтерв’ю з Цісик українською мовою записав на той час керівник музичного ансамблю «Червона рута» Олександр Горностай. У 1992 році під час візиту до США йому вдалося зустрітися з Квіткою. Невисокого зросту і дуже схожа на «білочку», так характеризував її в інтерв’ю «Українська правда. Життя» музикант.
«Вона була хороша, метка, проворна, цікава, доброзичлива, щира... Видно, що американське життя мало свій відбиток, а от родинний момент – ця українська ментальність – у неї зберігся», – розповів Горностай.

 - Родина Квітки. Цісик мала двох чоловіків-американців. Обидва – музиканти, обидва працювали над її українськими піснями. Син Ед-Володимир теж займається музикою.

 - Діагноз Цісик. У 1992 році лікарі повідомили Квітці про діагноз – рак молочної залози. Відміряли їй кілька місяців життя, які тривали сім років.
Квітка померла, не доживши п’ять днів до свого 45-річчя. Від цієї ж недуги померли її мама та сестра.
В Україні діє благодійний проект «Незабутня Квітка», присвячений співачці.
Вже 11 років продюсер благодійного проекту "Незабутня Квітка" Алекс Гутмахер, який не був знайомий із Квіткою особисто, робить усе, щоб про неї пам'ятали після смерті. Бо що таке онкологія він знає з власного досвіду.
Мета благодійного проекту – допомогти українським жінкам у боротьбі з раком. Усі зібрані кошти витрачають на придбання пересувних мамографів. Два роки тому придбали такий для Вінничини. За рік на ньому обстежилось 4 тисячі українок, у 13-х діагностували онкологію.
«Квітка Цісик поклала на мене місію – допомагати онкохворим, допомагати Україні» – Гутмахер. - «Головне жити як у японському прислів’ї – «роби добро і кидай його у воду». Немає значення, кому – віддай людям, щоб вони відчували, що ти та людина, котра прийшла в цей світ віддавати. Тому я, що можу, роблю. Та все, що мені вдається, я думаю, вдається через Квітку Цісик. Знаєте, якось режисер Василь Вовкун каже: «Я б хотів, щоб ти написав щось, … а там на екрані буде Квітка, вона йде, а ти граєш». Я кажу: «Я спробую». І чомусь написалися рядки на мелодію Френка Сінатри «My way»:

Чарівна Квітко, як метелик
Ти промайнула наді мною.
Твій голос – вітерець в пустелі,
Зачарував і зник луною.
Ні, він дзвенить, зорею сяє,
Яка на честь твою горить.
Не замовкай, тебе благаю,
Даруй пісенну ніжну мить. 

 

Матеріали (Режим доступу): https://dzerkalo.media/kvitka-dva-kolori-solniy-proekt-oksani-muhi-65-littya-kvitki-tsisik/
https://www.radiosvoboda.org/a/29144578.html
https://znaj.ua/show-business/fenomen-kvitky-cisyk-yak-amerykanka-z-ukrayinskym-sercem-pidkoryla-svit
https://www.radiosvoboda.org/a/1996975.html
https://24tv.ua/chim_proslavilas_amerikanka_z_ukrayinskim_korinnyam_kvitka_tsisik_tsikavi_fakti_n949813 
Підготувала науково-технічна бібліотека


Матеріали підготовлено 01.04.2018р.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 237-79-85

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page