Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами. Бій забрудненню пластиком

5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища (World Environment Day)Fighting Plastic Pollution

Тема Всесвітнього дня навколишнього середовища 2018 року - «Бій забрудненню пластиком» - закликає всіх  об'єднатися для боротьби з однією з найбільших екологічних проблем нашого часу. 
Тема Дня обрана Індією. Ця країна закликає кожного замислитися над тим, що можна змінити в своєму щоденному житті для полегшення тиску пластикового забруднення на навколишнє середовище, дику природу і здоров'я.

Довкілля – це всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині. Земля, вода, повітря, флора і фауна – все це довкілля, на стан якого впливає маса чинників – від кинутого на землю недопалка, папірця до величезних сміттєзвалищ і височезних труб промислових комплексів, що отруюють ядучим димом повітря мегаполісів; від убитого заради бивнів слона десь у Центральній Африці до вирубаних декількох гектарів лісу у Закарпатті. 
Головну загрозу довкіллю становить людина – її байдужість, безкультур’я і безмежна жадібність.
Природа не визнає кордонів: забруднення повітря і водних ресурсів має транскордонний характер, а деякі особливо цінні, унікальні природні комплекси, території належать кільком державам. Ми повинні усвідомити, що зберегти природу в стані, придатному для життя людини, можна тільки загальними зусиллями населення всієї Землі. Нам варто задуматись… У цей день давайте подивимось навкруги та вирішимо для себе – що кожен з нас повинен зробити заради збереження всіх видів життя на Землі? А відповідь впровадимо шляхом власної працьовитості, відданості, самовиховання та любові до природи.

Майже весь пластик, що колись було виготовлено — а це сотні мільйонів тон — не розкладається, а й досі перебуває в довкіллі.
"Ми швидко прямуємо до того, щоб стати "Планетою пластику", і якщо ми не хочемо жити ‎в такому світі, тоді там треба змінити своє ставлення до того, як ми використовуємо деякі ‎матеріали, зокрема пластик", - заявив у коментарі BBC News індустріальний еколог із ‎університету Каліфорнії д-р Роланд Ґеєр.‎

Ось кілька ключових цифр про пластик:‎

  • Упродовж історії людство виготовило 8,3 мільярда тонн пластику;‎
  • Половина цих обсягів виготовлена упродовж останніх 13 років;‎
  • Близько 30% цих обсягів досі перебувають у використанні;‎
  • Із того пластику, який опинився на смітнику, менш як 9% були перероблені;‎
  • ‎12% були спалені, ще 79% знаходяться на сміттєзвалищах;‎
  • Найкоротше використовується пакувальний пластик - в середньому менш як рік;‎
  • Найдовше пластикова продукція використовується у будівництві і машинному устаткуванні;‎
  • Нинішні тенденції прогнозують, що до 2050 року людство виготовить 12 млрд пластику;‎
  • У 2014 році у Європі перероблялося 30% пластику, у Китаї - 25%, у США - 9%

Без усіляких сумнівів, пластик - диво-матеріал. Його можливості адаптації і довговічність вплинули ‎на те, що його виробництво за останні роки прискорилося до рівнів, що перевищують ‎виробництво сталі, цементу чи цегли.‎ Від початку масового виробництва у 1950-х роках полімери оточують нас усюди - вони ‎вбудовані буквально у все, від обгорток їжі до одягу, від частин літаків до вогнезахисної продукції.‎ Але саме дивовижні якості пластику призвели до проблеми, яка нині набуває обертів.‎
Жоден із використовуваних у широкому обігу видів пластику не розкладається. Єдиний ‎спосіб перманентно позбутися його - це нагріти до руйнівних температур, тобто або піддати ‎процесу, відомому як піроліз, або ж просто спалити, хоч другий варіант несе за собою ‎шкідливі викиди і негативні наслідки для здоров'я.‎

До цієї значимої справи залучена велика когорта відданих, професійних та небайдужих людей: працівники екологічних структур, науковці, громадські діячі. Кожен з них робить свій внесок у збереження чистоти повітря, ґрунтів, річок та водоймищ.

P.S. Історія свята. Всесвітній день довкілля вважається однією з найважливіших подій екологічного календаря і щороку відзначається 5 червня в більш ніж 100 країнах світу. Щорічне святкування дня довкілля допомагає привернути увагу суспільства до екологічних проблем і підкреслює гостру необхідність в зміні відношення людини до природних ресурсів.
11 травня 1971 року генеральному секретареві ООН надійшло звернення, яке підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому у зв'язку із забрудненням довкілля: «Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами».
У 1972 році у Стокгольмі відбулася Всесвітня конференція із захисту довкілля, на якій були присутні повноважні представники 113 держав. Учасники конференції ухвалили рішення щодо щорічного проведення Всесвітнього дня охорони довкілля 5 червня.

Вітаємо всіх з Всесвітнім днем охорони навколишнього середовища та закликаємо берегти все живе, що нас оточує, бо від нас залежить як житимуть наступні покоління. 
Ми всі живемо на одній планеті, і забруднюючи її, шкодимо у першу чергу самим собі та своїм нащадкам.
Зроби хоча б один крок для покращення стану довкілля: посади дерево, прибери подвір’я і піклуйся про збереження природних скарбів.
Саме від нас залежить наше майбутнє!
 

Матеріали (Режим доступу):http://deplv.gov.ua/sogodni-vsesvitnij-den-navkolishnogo-prirodnogo-seredovishha
https://www.bbc.com/ukrainian/features-40663244 
http://pernatidruzi.org.ua/planeta_otruyena_plastykom.html
https://podil.kievcity.gov.ua/content/5-chervnya--vsesvitniy-den-ohorony-navkolyshnogo-seredovyshcha.html
https://www.tenews.org.ua/post/view/1528182811-aktivisti-v-ternopoli-zaklikayut-beregti-prirodu-video
http://ecoinspekcia.ks.ua/news/abo_mi_pokinchimo_iz_zabrudnennjam_abo_vono_pokinchit_iz_nami_generalna_asambleja_oon_stokgolm_1972
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BD%D1%96%D0%B9_%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C_%D0%BE%D1%85%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8_%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D1%96%D0%BB%D0%BB%D1%8F 
https://gazeta.ua/articles/science-life/_national-geographic-shokuvav-znimkami-tvarin-yaki-ginut-vid-plastiku/838354
https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2474087-sogodni-vidznacaut-vsesvitnij-den-ohoroni-dovkilla.html
Підготувала науково-технічна бібліотека

Матеріал підготовлено 5.06.2018р.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 237-79-85

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page