Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

... wonderful blue planet - the house of all mankind ... / ... чудесна блакитна планета — будинок всього людства ...

День Землі — це заклик до дії в ім’я збереження миру і життя на Землі, збереження Людини і Культури.  Нове бачення Землі виникло тоді, коли астронавти побачили й розповіли світу, наскільки гарна наша чудесна блакитна планета — будинок всього людства.

prapor ZemliСвітова спільнота в день весняного рівнодення відзначає День Землі. Традиція святкування Дня Землі була закладена Джоном Макконеллом, бізнесменом і видавцем, творцем прапора Землі. Він представив проект святкування Дня Землі на конференції ЮНЕСКО з питань навколишнього середовища в листопаді 1969 року. Керівництвом міста Сан-Франциско була видана Декларація про День Землі, і 21 березня 1970 року вперше було організовано вшанування цього дня. У 1971 році Організація Об'єднаних Націй (ООН) прийняла документ Прокламація Дня Землі, в якому зазначалося, що нове бачення Землі виникло тоді, коли астронавти і космонавти побачили й розповіли світу, наскільки гарна наша чудесна блакитна планета - будинок всього людства. Символізує те, що саме в день весняного рівнодення, коли змінюється біологічний ритм планети, вона переходить на новий виток розвитку. Засновником цього свята вважається відомий американський громадський діяч Джон Мортон, який в 1840-х роках розгорнув кампанію з посадки  дерев і чагарників. А ставши секретарем Території Небраска, у 1872 році він запропонував встановити день, який буде присвячений озелененню.
Сьогодні це популярне міжнародне свято є гарною відправною точкою, на хвилі якої у багатьох країнах приймають відповідні закони і державні акти, котрі безпосередньо сприяють вирішенню екологічних проблем та охороні навколишнього середовища. До Дня Землі була приурочена щорічна подія - голос Дзвонів Миру, який вперше був встановлений в Нью-Йорку у 1954 році в штаб-квартирі ООН. «Хай живе загальний мир у всьому світі» - засвідчує напис на дзвонах, відлитих із зібраних монет, які пожертвувані дітьми з усіх континентів і нагородних знаків - почесних орденів і медалей багатьох країн світу. Дзвін став своєрідним символом глобальної солідарності і став встановлюватися в багатьох великих містах по всій Землі.

Планета Земля - наш рідний дім, в якому створені особливі сприятливі умови для життя, що відкривають простір і вдосталь можливостей для діяльності та розвитку. Далеко не кожна Планета наділена унікальним потенціалом і розташована в таких умовах, які дозволили б бурхливий розквіт життя. Ми всі відповідальні за мир і гармонію, без якої життя на нашій Планеті знаходилося б під великим питанням. Добра воля і благородні вчинки можуть змінити будь-який помилковий напрямок. Тож, необхідно застосувати усі можливості для збереження перспективи життя!

День весняного рівнодення 2019 році настане 20 березня о 23:58. Сонце перейде з південної півкулі в північну, а тривалість дня і ночі зрівняється. 20 березня наша планета проходить через момент сонячного рівнодення. Разом із тим, розпочинається весна за астрономічним, природним, календарем. З наукової точки зору, в цей день Сонце перетинає екватор і переходить з північної півкулі в південну. Земля щодо світила займає вертикальне положення.
День поступово збільшується, а ніч зменшується. 
День весняного рівнодення є важливою віхою зміни сезонів, адже це й астрономічний початок весни. Цей день ще для наших предків мав дуже містичний сенс. Вважалося, що в день весняного рівнодення не тільки день зрівнюється з ніччю після приходу весни, а й весь світ, природа, намагається знайти баланс між світлом і темрявою. Наші пращури вірили, що на рівнодення починається нове життя – природа оживає, відбувається відновлення та відродження.

den vesennego ravnodenstviya 2Традиції у день весняного рівнодення

У європейському язичництві ця дата присвячена старонімецькій богині весни Остара, на честь якої фарбували яйця і випікали булочки. Пасхальна традиція бере коріння саме звідси.
У пізніх слов'ян це свято називалося Сороками. День весняного рівнодення пов'язували з прильотом птахів, яких повинно було повернутися сорок штук. Основним символом був жайворонок. Його форму використовували для випікання обрядового частування.
В язичництві сонце мало величезне значення. Вважалося, що в цей день божества приходять в світ людей, а з приходом весни також пов'язували бога Ярило, якому присвячувалися обряди. За легендами, в кінці березня бог відбиває у зими роги.
У День весняного рівнодення слов'яни влаштовували масові гуляння і гучні застілля. У цей день незаміжні дівчата випікали млинці, які символізували сонце. За цим частуванням ворожили на предмет весілля, першої дитини. Також на суджених ворожили по картах і на дзеркалі.
Опудало спалювалося, як символ кінця зими. Після цього стрибали через багаття, щоб очиститися від поганої енергії. На вулицях співали веснянки – ритуальні співи. 
Одним зі звичаїв слов’ян у день весняного рівнодення і сонцестояння було пекти печиво у вигляді птаха. А щасливчику, який перший побачить жайворонка, дарували печиво від всіх будинків у селі. Решту смаколиків роздавали всім дітям, щоб ті закликали жайворонків, які згідно з повір’ями принесуть із собою теплу весну.

У день весняного рівнодення 2019 можна простежити за погодою, оскільки вона визначить, якою вона буде в наступні 40 днів. Якщо день 20 березня видасться теплим, то холоду і морозу до літа більше не буде.

Весняне рівнодення: 10 цікавих прикмет і традицій

1. У день весняного рівнодення на північному полюсі Землі вперше за 6 місяців сходить Сонце.

2. Весняне рівнодення є початком нового року для багатьох країн на Землі, яке має назву Навруз. Свято відзначають в деяких іранських, тюрксьських та кавказьких народах, що були колись під владою Перської імперії

3. День весняного рівнодення люди святкують лише у північній півкулі, а в південній – осіннє.

4. Також існує повір'я, що день рівнодення (20 чи 21 березня) прогнозує схожу погоду на наступні 40 днів.

5. Всі звикли вважати, що в день рівнодення ніч та день однакові за тривалістю часу. Насправді цього дня Сонце візуально знаходиться довше над Землею завдяки ефекту атмосферної рефракції, через що день на кілька хвилин довший за ніч.

6. Проміжок часу між двома рівноденнями називається тропічним роком і становить приблизно 365,2422 сонячних діб. Така різниця накопичується і за 4 роки становить 1 добу – той самий зайвий день високосного року.

7. Сонце в цей день сходить лише строго на сході і заходить строго на заході (з мінімальною похибкою).

8. Цей день вважається астрономічним початком весни, а також Днем астрології, приурочений до початку астрологічного року, коли Сонце вступає в знак Овна.

9. В цей день також прийнято готувати млинці, тому що вони зазвичай круглої форми і нагадують своїм кольором Сонце.

10. Також у весняне рівнодення закликають не сваритись, пробачити всім образи та очитистити своє тіло, думаючи лише про хороше. Позитивним для вас буде прибирання будинку. Ну а якщо ви поставите в "новому році" перед собою ціль, сьогодні найсприятливіший день для початку її втілення.

 

Матеріали (Режим доступу): https://www.unian.ua/ecology/10485687-ves-svit-vidznachaye-den-zemli-shcho-potribno-znati.html
https://www.obozrevatel.com/ukr/lady/holidays/den-vesnyanogo-rivnodennya-2019-znachennya-traditsii-prikmeti.htm
https://politeka.net/ua/life/618956-vesennee-ravnodenstvie-2019-chto-nelzja-delat-v-jetot-den/
https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=47 
http://news.bigmir.net/technology/685998-Den-Zemli-i-vesnyanogo-rivnodennya-y-Pivnichnii-pivkyli-nastae-astronomichna-vesna

http://zelenaplaneta.org.ua/index.php/474-20-bereznya--vsesvitnij-den-zemli.html
http://www.javirua.org/events/19-bereznya-den-zemli/

https://1plus1.ua/snidanok-z-1-1/novyny/den-vesnanogo-rivnodenna-astrologi-prognozuut-cas-zmin
https://pon.org.ua/novyny/1196-sogodni-den-vesnyanogo-rivnodennya-pochatok.html
https://www.stb.ua/ua/2018/03/19/vesennee-ravnodenstvie-2018-chto-nuzhno-delat-v-etot-den/
https://24tv.ua/lifestyle/vesnyane_rivnodennya_10_tsikavih_prikmet_i_traditsiy_n795747
  Підготувала науково-технічна бібліотека

Матеріал підготовлено 19.03.2019р.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 237-79-85

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page