23 вересня виповнюється 150 років з дня народження славетної оперної діви, що відзначатиметься разом з усім світом, адже ця ювілейна дата входить до переліку пам’ятних дат під егідою ЮНЕСКО.
Бажаю так скінчити я свій шлях,
Як починала: з співом на устах!
/Леся Українка/
«Вагнерівська примадонна» ХХ століття, «найпривабливіша Батерфляй», «незабутня Аїда», «найчарівніша Чіо-Чіо-Сан», «єдина в світі Джоконда», «ідеальна Брунгільда», «найпрекрасніша Соломея», «вражаюча Валькірія», «виняткова Лорелея»… Все це – Соломія Крушельницька!
Саме її ім’я співзвучне з найспівучішою пташиною – солов’єм. Її образ став уособленням справжньої жіночої вроди, великого таланту і рідкісної природи голосу. Голосу, що вражав, полонив, бентежив… який, почувши хоч один раз, вже неможливо було забути. Ще за життя вона була визнана найвидатнішою співачкою світу. Її неперевершене сопрано (діапазоном майже в три октави – рідкісне явище у світовому оперному та камерному мистецтві) тріумфально полонило Італію, країни Європи, Південної Америки. Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Маттіа Баттістіні,Тітта Руффо, Федір Шаляпін.
10 фактів про життя великої українки
Львівська національна опера, яка з 2000 року названа іменем співачки, до ювілею патронеси готує цикл святкових подій. Серед них – Гранд-концерт за участі відомого італійського диригента, опера, драма й балет, присвячені співачці, а також лекція-концерт, виставка, презентація книги і навіть концерт юних музикантів.
Айдентику святкування можна завантажити за посиланням: https://bit.ly/3xponOi
Події триватимуть у Львівській національній опері з 23 вересня до 2 жовтня і відбуватимуться за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України. Партнери заходів – ЮНЕСКО, Державне агентство України з питань мистецтв і мистецької освіти, Посольство Італійської Республіки у Києві, Інститут італійської культури в Києві, Міжнародний фестиваль Джакомо Пуччині, Музично-меморіальний музей імені Соломії Крушельницької у Львові, Львівський державний музичний ліцей імені Соломії Крушельницької. Інформаційні партнери – Радіо Культура, ФМ Галичина.
У день 150-річчя Соломії Крушельницької на сцені Львівської національної опери відбудеться Гранд-концерт «Соломія. Brava!» Серед виконавців – запрошені співаки й співачки з усіх оперних театрів України, солісти, хор та оркестр Львівської національної опери і запрошений зірковий диригент – італієць Альберто Веронезі. Маестро співпрацював з оперними театрами й симфонічними оркестрами Італії, Австрії, Німеччини, Бельгії, США та іншими, а на львівській сцені виступатиме вперше.
Упродовж святкування ювілею Соломії Крушельницької можна буде більше дізнатися про її життя і творчість. Зокрема, цьому присвячуватиметься виставка на першому балконі театру «Історія тріумфу». Її відкриття відбудеться в день уродин. Далі пройдуть лекція-концерт «Відома та невідома Крушельницька».
Знані твори світового мистецтва – опера «Мадам Баттерфлай» Джакомо Пуччині, балет «Повернення Баттерфлай» Джакомо Пуччині – Мирослава Скорика, драма «Саломея» Наталії Давидовської відбудуться на головній і камерній сценах театру на честь співачки. А ще Соломія постане на сторінках нової книги Олександра Балабка «Кімоно для Баттерфляй», презентація якої відбудеться у Дзеркальній залі театру.
Закриватимуть цикл ювілейних подій два концерти: італійського гітариста-віртуоза Сімоне Онніса, котрий виконає, зокрема, в інструментальному перекладенні відомі оперні арії; вражатимуть також грою і наймолодші музиканти Львова, учні музичного ліцею імені Соломії Крушельницької.
З нагоди цієї дати в київському музеї костюма й стилю Victoria Museum відкривається виставка «Загартована шляхетність», присвячена видатній співачці. На виставці експонуються сукні й аксесуари, які відтворюють відомі образи зі світлин всесвітньовідомої української оперної співачки.
Експозиція складається з більш ніж 10 аутентичних суконь та аксесуарів відповідної епохи. Аудіогід, що його записав спеціально для виставки науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Іван Дудич, допоможе відвідувачам повною мірою осягнути історію Соломії Крушельницької.
«Ще до війни в мене з’явилося бажання зробити виставку, присвячену Соломії Крушельницькій, — каже Вікторія Лисенко, засновниця й кураторка Victoria Museum. — Для мене ця дивовижна жінка є уособленням найкращих рис українок. Вона була талановита, вибаглива до себе, життєрадісна. Хоч що вона робила, — виступала на найкращих світових оперних майданчиках, власноруч створювала собі сукні чи керувала автомобілем — вона все робила з неймовірним азартом».
У межах виставки відбудуться лекції про творчість Соломії Крушельницької. Виставка триватиме з 20 вересня по 15 жовтня.
Соломія Крушельницька – українська оперна співачка та національна легенда, чий надзвичайний голос та неповторність акторського перевтілення підкорили серця мільйонів людей – від Львова до Варшави, від Одеси до Парижа, від Мілана, Неаполю до Каїра, Барселони, Лісабону та Буенос-Айреса.
До 150-річчя від дня народження української оперної співачки Соломії Крушельницької Науково-технічна бібліотека НЛТУ України підготувала виставку однієї книги В. Врублевської "Соломія Крушельницька" (режим доступу: https://library.nltu.edu.ua/index.php/library-resources/zaproshuiemo-do-chytannia/1552-narodzheni-v-ukraini-vydatni-zhinky-v-khudozhnikh-tvorakh-bohynia-stseny-solomiia-krushelnytska ), яка експонується у секторі абонемента художньої літератури.
Врублевська, В.В. Соломія Крушельницька : роман-біографія / В.В. Врублевська ; передм. О. Гончара. – К. : Дніпро, 1986. – 358 с.
Уклін Тобі, Велика Соломіє!
Ми від твоїх негаснучих щедрот
Міцнішими стаєм: живе і гріє
Твоє ім'я, як пісня, як народ!
/Дмитро Павличко/
Серед великих акторів і співаків ХХ століття поруч з іменами Шаляпіна, Карузо, Елеонори Дузе стоїть ім’я геніальної української співачки Соломії Крушельницької, чиє життя-горіння минало у складний час великих суспільних потрясінь, чия відданість і самопосвята музі класичного співу та надзвичайне природне дарування вивело її у сузір’я найвидатніших голосів світу. Художньо-документальний роман Валерії Врублевської висвітлює життя і творчий шлях всесвітньо знаної співачки. Письменниці вдалося відтворити повнокровний образ визначної людини, якою була С. Крушельницька, показати високу красу її життя, глибинність душі, вроджений артистизм, помножений на безупинне самовдосконалення. Не оминула авторка й громадянський аспект життя видатної співачки.
На вебсайті НТБ опубліковано віртуальну презентацію у форматі виставки художніх творів: "Народжені в Україні. Видатні жінки в художніх творах. Богиня сцени – Соломія Крушельницька" (режим доступу: https://library.nltu.edu.ua/index.php/resursy-biblioteky/virtualni-vystavky/2021-2/i-kvartal-5/narodzheni-v-ukraini-vydatni-zhinky-v-khudozhnikh-tvorakh-bohynia-stseny-solomiia-krushelnytska ).Запрошуємо до перегляду.
Матеріали /Режим доступу станом на 22.09.2022р./:
https://vogue.ua/ua/article/culture/art/u-kiyevi-vidkrivayetsya-vistavka-kostyumiv-do-159-richchya-solomiji-krushelnickoji.html
https://vogue.ua/ua/article/culture/muzyka/10-faktiv-pro-solomiyu-krushelnicku.html
https://kultura.rayon.in.ua/news/535334-150-richchya-solomii-krushelnitskoi-vidznachatimut-na-derzhavnomu-rivni
Підготувала Науково-технічна бібліотека НЛТУ України
відділ обслуговування і зберігання фондів
Матеріал підготовлено 22.09.2022р.
Науково-технічна бібліотека НЛТУ
вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057
тел.: (032) 258-42-50
e-mail: library@nltu.edu.ua
Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.