Calendar

« December 2022 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

Соломія Крушельницька: жінка-легенда, жінка-муза, жінка-мрія

23 вересня виповнюється 150 років з дня народження славетної оперної діви, що відзначатиметься разом з усім світом, адже ця ювілейна дата входить до переліку пам’ятних дат під егідою ЮНЕСКО.

fb post ua 2

Бажаю так скінчити я свій шлях,
Як починала: з співом на устах!
/Леся Українка/

Solomiya Krushelnytska 2022 1«Вагнерівська примадонна» ХХ століття, «найпривабливіша Батерфляй», «незабутня Аїда», «найчарівніша Чіо-Чіо-Сан», «єдина в світі Джоконда», «ідеальна Брунгільда», «найпрекрасніша Соломея», «вражаюча Валькірія», «виняткова Лорелея»… Все це – Соломія Крушельницька!

Саме її ім’я співзвучне з найспівучішою пташиною – солов’єм. Її образ став уособленням справжньої жіночої вроди, великого таланту і рідкісної природи голосу. Голосу, що вражав, полонив, бентежив… який, почувши хоч один раз, вже неможливо було забути. Ще за життя вона була визнана найвидатнішою співачкою світу. Її неперевершене сопрано (діапазоном майже в три октави – рідкісне явище у світовому оперному та камерному мистецтві) тріумфально полонило Італію, країни Європи, Південної Америки. Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Маттіа Баттістіні,Тітта Руффо, Федір Шаляпін.

 10 фактів про життя великої українки

 • Solomiya Krushelnytska 5За кордоном завжди підкреслювала, що українка
  Українську співачку в Італії й Польщі називали своєю та вважали національною гордістю, але вона завжди повторювала, що є українкою, а свої особисті концерти скрізь закінчувала українськими народними піснями. «Національність мою знають усі, я її не змінювала й ніколи не зміню, попри те, що підлизування й ставання під прапори сильніших іноді приносять вигоду», — казала Соломія Крушельницька. Вже бувши зіркою найвеличніших оперних сцен світу, вона щороку приїздила з виступами в рідний Тернопіль, Львів, Бережани, Чернівці чи Збараж. А на власні гастролі брала із собою як талісман збірку «Кобзаря» Тараса Шевченка.
 • За 5 років зробила приголомшливу світову кар’єру
  Дебют Соломії Крушельницької відбувся в 1893 році на сцені Львівського театру Скарбека в опері Доніцетті «Фаворитка». Талант молодої співачки помітила оперна діва Джемма Беллінчоні, яка тоді гастролювала у Львові, і запропонувала їй продовжити навчання в Італії, а також допомогла в цьому. На батьківщині bel canto Крушельницька вдосконалює свій голос у професора Фаусти Креспі і вже через кілька років з успіхом виступає на сценах відомих театрів, здобувши велику популярність. На її честь у Чилі випускають білих голубів у театрі, а в Кракові після вистави студенти випрягають коней та самі везуть її екіпаж до готелю. У 1898 році 25-річна співачка стає примадонною Варшавської опери, а за кілька років підкорює сцени Парижа та міланського La Scala. Як відзначають критики, співаючи  в Петербузі з Карузо й Баттістіні, наша землячка не раз затьмарювала своїм успіхом цих італійських оперних зірок.
 • Врятувала кар’єру Джакомо Пуччіні
  У лютому 1904 року тоді вже відомий італійський композитор Джакомо Пуччіні представив на сцені La Scala прем’єру «Мадам Баттерфляй». Це був приголомшливий провал — ошатна італійська публіка знехтувала виставою і навіть освистала. Пуччіні попросив саме Соломію Крушельницьку врятувати його оперу, і вона не злякалася ризикнути кар’єрою, хоча запропонувала маестро скоротити вступну арію, яка, на її думку, втомила глядача. І вже у травні вони показали оновлену прем’єру у театрі Ґранде в Бреші. Успіх був надзвичайний — Пуччіні й Крушельницьку викликали на «біс» 7 разів. Співачка тріумфально виконувала партію знаменитої гейші в найбільших театрах світу понад сто разів і досі вважається найкращою виконавицею ролі Чіо-Чіо-Сан.
 • Solomiya Krushelnytska 55В її репертуарі понад 60 оперних партій вісьмома мовами
  У світовій пресі співачку як тільки не називали: «незабутньою Аїдою», «єдиною у світі Джокондою», «найчарівнішою Чіо-Чіо-Сан», «неповторною Галькою», «ідеальною Брунгільдою», «неперевершеною Саломеєю», «винятковою Валькірією». Диригувати виставами з її участю вважали за честь Артуро Тосканіні й Леопольдо Міньйоне, а за своє творче життя вона виконала понад 60 партій на сцені всіх великих оперних театрів Європи й Америки.
 • Найкраща інтерпретаторка Ріхарда Ваґнера
  Завдяки італійським педагогам голос Соломії Крушельницької набув надзвичайної сили й відтінків, відкрив її лірико-драматичне сопрано діапазоном у три октави (у Львові її голос визначили як мецо-сопрано, що в майбутньому зумовило повну зміну репертуару), яке гіпнозувало поціновувачів мистецтва. Проте Соломія на цьому не зупиняється й націлена на самовдосконалення. Вона їде вчитися до Відня, де опановує німецьку вокальну школу, щоб співати в операх Ріхарда Ваґнера, твори якого вимагали спеціальної підготовки та витривалості. Після навчання з успіхом виконує головні партії в 6 операх німецького композитора. У 1902 році після виступу в опері «Лоенґрін» в Opéra Garnier преса писала, що Крушельницька підкорила Париж за один вечір.
 • Мала велике кохання
  Зі своїм майбутнім чоловіком Чезаре Річчоні, італійським аристократом і тонким знавцем мистецтва, Соломія познайомилася в домі Пуччіні. Їхні шляхи перетнулися ще раз у залі суду, коли він був її адвокатом у справі проти театру в Неаполі, куди вона не з’явилася на виступ через виверження Везувію. Він виграв справу. Згодом симпатія переросла в закоханість і в 1910 році, під час гастролей співачки Південною Америкою, пара побралася в Буенос-Айресі та прожила разом 26 років, маючи віллу в Тоскані та подорожуючи світом, доки смерть Чезаре не розлучила їх. Своїм сестрам вона розповідала, що Річчоні був її другом, близькою людиною та єдиним чоловіком, якого вона кохала.
 • Була незалежною та сильною
  На навчання Соломії в Італії батько майбутньої зірки взяв позику, бо дуже вірив у її талант. Донька завжди була вдячна за своє навчання й докладала максимум зусиль, щоб виправдати цю велику довіру. Вона днями музиціювала й вивчала мови, а працюючи, могла виконувати по п’ять різних партій на тиждень. У надзвичайно вродливої та шалено популярної Соломії Крушельницької було багато залицяльників, які пропонували їй весь світ і навіть побудувати театр на її честь. Проте музика та самостійність для неї були надважливими. Вона не приймала подарунків від чоловіків, завжди поводитися як рівна в усьому, і всі свої статки заробила сама, завдяки працьовитості та таланту. Для родини у Львові співачка придбала триповерховий будинок, де завжди могли знайти прихисток українські митці.
 • Щодня робила гімнастику та сама керувала авто
  Соломія Крушельницька була вродливою жінкою, яка знала, як підтримувати себе у формі: щодня – гімнастика та здорове харчування. Вона гарно трималася в сідлі, любила вечірні прогулянки та своє авто, яким завжди сама керувала.
 • Solomiya Krushelnytska 5555Пережила дві окупації
  У серпні 1939 року, після смерті чоловіка, співачка приїхала в гості до рідних на Галичину з двома валізами, але через початок Другої світової війни вже так і не повернулася додому в Італію. За радянської окупації нова влада націоналізувала будинок Крушельницької, залишивши їй із сестрою Ганною тільки квартиру на верхньому поверсі. За німецької окупації співачка намагалася вижити за гроші від приватних уроків вокалу. У післявоєнний період Крушельницька починає викладати у Львівській консерваторії, однак світову зірку ледве не звільняють, бо її диплом про вищу освіту зник. До Італії її не випускали, громадянства СРСР та пенсії їй не давали, доки вона не передала свою тосканську віллу радянській державі, яку та продала. Її талант, голос і життя опинилися за «залізною завісою».
 • Співала до 79-річного віку
  Свій останній концерт Соломія Крушельницька дала у Львові, у 77-річному віці, де таким же чистим, але вже не таким сильним голосом заспівала «Родимий краю» у Львівській філармонії. Але з піснею вона була до кінця життя: адже навіть із раком горла на 79-му році життя (упродовж 8–16 квітня 1951 р.) Крушельницька записала чотири твори – це були обробки українських пісень Андрія Штогаренка, Станіслава Людкевича, Бориса Лятошинського та Віктора Матюка. Сьогодні в Україні є два меморіальні музеї Соломії Крушельницької – у Львові та в селі Біла на Тернопільщині. На честь співачки названо вулиці в Києві, Львові, Тернополі, Рівному, Житомирі та Бучачі. А у великій залі музею театру La Scala, між портретами талановитих італійців Роджеро Леонкавалло та Енріко Карузо, стоїть барельєф великої українки Соломії Крушельницької.

Solomiya Krushelnytska 2022 11Львівська національна опера, яка з 2000 року названа іменем співачки, до ювілею патронеси готує цикл святкових подій. Серед них – Гранд-концерт за участі відомого італійського диригента, опера, драма й балет, присвячені співачці, а також лекція-концерт, виставка, презентація книги і навіть концерт юних музикантів.
Айдентику святкування можна завантажити за посиланням: https://bit.ly/3xponOi
Події триватимуть у Львівській національній опері з 23 вересня до 2 жовтня і відбуватимуться за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України. Партнери заходів – ЮНЕСКО, Державне агентство України з питань мистецтв і мистецької освіти, Посольство Італійської Республіки у Києві, Інститут італійської культури в Києві, Міжнародний фестиваль Джакомо Пуччині, Музично-меморіальний музей імені Соломії Крушельницької у Львові, Львівський державний музичний ліцей імені Соломії Крушельницької. Інформаційні партнери – Радіо Культура, ФМ Галичина.
У день 150-річчя Соломії Крушельницької на сцені Львівської національної опери відбудеться Гранд-концерт «Соломія. Brava!» Серед виконавців – запрошені співаки й співачки з усіх оперних театрів України, солісти, хор та оркестр Львівської національної опери і запрошений зірковий диригент – італієць Альберто Веронезі. Маестро співпрацював з оперними театрами й симфонічними оркестрами Італії, Австрії, Німеччини, Бельгії, США та іншими, а на львівській сцені виступатиме вперше.
Упродовж святкування ювілею Соломії Крушельницької можна буде більше дізнатися про її життя і творчість. Зокрема, цьому присвячуватиметься виставка на першому балконі театру «Історія тріумфу». Її відкриття відбудеться в день уродин. Далі пройдуть лекція-концерт «Відома та невідома Крушельницька».
Знані твори світового мистецтва – опера «Мадам Баттерфлай» Джакомо Пуччині, балет «Повернення Баттерфлай» Джакомо Пуччині – Мирослава Скорика, драма «Саломея» Наталії Давидовської відбудуться на головній і камерній сценах театру на честь співачки. А ще Соломія постане на сторінках нової книги Олександра Балабка «Кімоно для Баттерфляй», презентація якої відбудеться у Дзеркальній залі театру.

Закриватимуть цикл ювілейних подій два концерти: італійського гітариста-віртуоза Сімоне Онніса, котрий виконає, зокрема, в інструментальному перекладенні відомі оперні арії; вражатимуть також грою і наймолодші музиканти Львова, учні музичного ліцею імені Соломії Крушельницької.

Solomiya Krushelnytska 2З нагоди цієї дати в київському музеї костюма й стилю Victoria Museum відкривається виставка «Загартована шляхетність», присвячена видатній співачці. На виставці експонуються сукні й аксесуари, які відтворюють відомі образи зі світлин всесвітньовідомої української оперної співачки.
Експозиція складається з більш ніж 10 аутентичних суконь та аксесуарів відповідної епохи. Аудіогід, що його записав спеціально для виставки науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Іван Дудич, допоможе відвідувачам повною мірою осягнути історію Соломії Крушельницької.
«Ще до війни в мене з’явилося бажання зробити виставку, присвячену Соломії Крушельницькій, — каже Вікторія Лисенко, засновниця й кураторка Victoria Museum. — Для мене ця дивовижна жінка є уособленням найкращих рис українок. Вона була талановита, вибаглива до себе, життєрадісна. Хоч що вона робила, — виступала на найкращих світових оперних майданчиках, власноруч створювала собі сукні чи керувала автомобілем — вона все робила з неймовірним азартом».
У межах виставки відбудуться лекції про творчість Соломії Крушельницької. Виставка триватиме з 20 вересня по 15 жовтня.

Соломія Крушельницька – українська оперна співачка та національна легенда, чий надзвичайний голос та неповторність акторського перевтілення підкорили серця мільйонів людей – від Львова до Варшави, від Одеси до Парижа, від Мілана, Неаполю до Каїра, Барселони, Лісабону та Буенос-Айреса.
До 150-річчя від дня народження української оперної співачки Соломії Крушельницької Науково-технічна бібліотека НЛТУ України підготувала виставку однієї книги В. Врублевської "Соломія Крушельницька" (режим доступу: https://library.nltu.edu.ua/index.php/library-resources/zaproshuiemo-do-chytannia/1552-narodzheni-v-ukraini-vydatni-zhinky-v-khudozhnikh-tvorakh-bohynia-stseny-solomiia-krushelnytska ), яка експонується у секторі абонемента художньої літератури.

Solomiya Krushelnytska 2022Врублевська, В.В. Соломія Крушельницька : роман-біографія / В.В. Врублевська ; передм. О. Гончара. – К. : Дніпро, 1986. – 358 с.

Уклін Тобі, Велика Соломіє!
Ми від твоїх негаснучих щедрот
Міцнішими стаєм: живе і гріє
Твоє ім'я, як пісня, як народ!
/Дмитро Павличко/

Серед великих акторів і співаків ХХ століття поруч з іменами Шаляпіна, Карузо, Елеонори Дузе стоїть ім’я геніальної української співачки Соломії Крушельницької, чиє життя-горіння минало у складний час великих суспільних потрясінь, чия відданість і самопосвята музі класичного співу та надзвичайне природне дарування вивело її у сузір’я найвидатніших голосів світу. Художньо-документальний роман Валерії Врублевської висвітлює життя і творчий шлях всесвітньо знаної співачки. Письменниці вдалося відтворити повнокровний образ визначної людини, якою була С. Крушельницька, показати високу красу її життя, глибинність душі, вроджений артистизм, помножений на безупинне самовдосконалення. Не оминула авторка й громадянський аспект життя видатної співачки.

На вебсайті НТБ опубліковано віртуальну презентацію у форматі виставки художніх творів: "Народжені в Україні. Видатні жінки в художніх творах. Богиня сцени – Соломія Крушельницька" (режим доступу: https://library.nltu.edu.ua/index.php/resursy-biblioteky/virtualni-vystavky/2021-2/i-kvartal-5/narodzheni-v-ukraini-vydatni-zhinky-v-khudozhnikh-tvorakh-bohynia-stseny-solomiia-krushelnytska ).Запрошуємо до перегляду.

Матеріали /Режим доступу станом на 22.09.2022р./: 
https://vogue.ua/ua/article/culture/art/u-kiyevi-vidkrivayetsya-vistavka-kostyumiv-do-159-richchya-solomiji-krushelnickoji.html
https://vogue.ua/ua/article/culture/muzyka/10-faktiv-pro-solomiyu-krushelnicku.html
https://kultura.rayon.in.ua/news/535334-150-richchya-solomii-krushelnitskoi-vidznachatimut-na-derzhavnomu-rivni

Підготувала Науково-технічна бібліотека НЛТУ України
відділ обслуговування і зберігання фондів

Матеріал підготовлено 22.09.2022р.

 

 

 

 

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 258-42-50

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page