Calendar

« May 2021 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

catalog

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Корисні посилання

cover

 

«Отже, ваша наступна книга – це …?»

23 квітня відзначається Всесвітній день книги і авторського права (World Book and Copyright Day)  
Книга – це вікно в світ культурного різноманіття, це міст, який з’єднує різні цивілізації в часі і просторі. World Book Day 2021

den knygy 202123 квітня світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання. «Винуватців» у цього «свята книголюбів» кілька. Саме 23 квітня народилися такі видатні особистості світової літератури, як французький письменник Моріс Дрюон (1918), ісландський лауреат Нобелівської премії з літератури Галдор Лакснесс (1902) і трикратний претендент на цю премію Володимир Набоков (1899), а також український письменник Григорій Тютюнник (1920); у цей же день 1616 року померли Вільям Шекспір (щоправда, за юліанським календарем) і перуанський історик Інка Ґарсіласо де ла Веґа (вже за григоріанським календарем), а також 1850 року – англійський поет-романтик Вільям Вордсворт. 

Але, заглядаючи в офіційний документ ЮНЕСКО, яка й запровадила це свято Резолюцією № 3.18 на XXVIII сесії 15 листопада 1995 року, знаходимо таке формулювання: «Генеральна конференція … проголошує 23 квітня "Всесвітнім днем книги та авторського права", оскільки саме в цей день 1616 року померли Міґель де Сервантес, Вільям Шекспір та Інка Ґарсіласо де ла Веґа». 
Найцікавіше те, що до померлих 23 квітня 1616 року чомусь помилково зараховують Міґеля де Сервантеса. Насправді ж, Сервантес помер 22 квітня, але датою смерті, за іспанськими звичаями тих часів, було записано дату поховання. Тим паче, «літературний батько» Дон Кіхота помер 22 квітня за григоріанським календарем, а за юліанським (який тоді зберігався в Англії часів Шекспіра) – 2 квітня. А втім, з якої б нагоди не було запроваджено День книги, добре, що це все ж трапилося.

Всесвітній день книги та авторського права відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Зважаючи на те, що «в історичному розумінні книга є найбільш потужним фактором поширення знання і найбільш надійним засобом його збереження», День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних його цілей – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності.

Вважається, що День книги відзначався ще в першій половині XX століття. Ідея його створення належить письменникові й редакторові з Валенсії Вісенту Клавелю Андресу. У 1926 році іспанський король Альфонс XIII розглянув його пропозицію і підписав королівський указ, згідно з яким 7 жовтня (вважалося, що в цей день народився Сервантес) запроваджується День іспанської книги. У 1930 році День книги в Іспанії перенесли на 23 квітня, коли, ймовірно, помер письменник. 
 
day trojanЦікаво, що ще з XV століття 23 квітня відзначають День Святого Георгія, заступника Каталонії. У Барселоні та Каталонії в цей день, також відомий як День троянд і подібний багато в чому до Дня Святого Валентина, чоловіки традиційно дарують жінкам троянди, а жінки чоловікам – книжки. Щоправда, зараз звичаї змінилися, і книжку, на щастя, можуть отримати всі. Чому книжка? Бо саме у цей час 1929 року в Барселоні проходив масштабний книжковий ярмарок. Це значною мірою вплинуло на запровадження Всесвітнього дня книги та авторського права саме 23 квітня.
З нагоди смерті Міґеля де Сервантеса по світу, а найбільше, звісно, в Іспанії, влаштовують різноманітні літературно-книжкові заходи. Одна з таких подій – дводенний марафон читання (readathon) найвідомішого твору іспанського письменника – роману «Премудрий Гідальго Дон Кіхот з Ламанчі». Крім того, саме 23 квітня, у день смерті письменника, з 1976 року відбувається нагородження переможців Премії Міґеля де Сервантеса. Кандидатами на премію є письменники з іспаномовних країн. Премією відзначають за загальні творчі досягнення, а не за конкретну книжку. Переможець отримує грошову винагороду в розмірі € 125 000. На сьогодні це одна з найпрестижніших та найдорожчих премій серед іспаномовної літератури. Серед відомих українському читачеві переможців – Хорхе Луїс Борхес, Маріо Варґас Льйоса.

Існує ще одна традиція у сьогоднішнього свята – щорічно, починаючи з 2001 року, в цей день називається місто, якому присвоєно звання Світової  столиці книги (присуджується на 1 рік). У відбірковий комітет входять представники ЮНЕСКО та трьох міжнародних професійних видавничих організацій – Міжнародного союзу видавців (МСІ), Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій і установ (ІФЛА) і Міжнародної федерації книгопродавців (МФК). Присвоєння цього звання є свідченням бажання міст сприяти розвитку книговидавничої справи та читання, а також співпраці між основними партнерами в книговидавничій справі.

tbilisiТбілісі – книжкова столиця світу 2021 року. Титул Книжкової столиці світу перейде до міста Тбілісі 23 квітня 2021 року, у день святкування Всесвітнього дня книги і авторського права.
Під гаслом «Отже, ваша наступна книга – це …?» програма зосереджена на використанні сучасних технологій в якості потужних інструментів для популяризації читання серед молоді.
Програма включає кілька широкомасштабних заходів та стійких видів діяльності. Передбачене створення бібліотек та дитячого книжкового фестивалю, а також розвиток сучасного цифрового проекту із перетворення книжок у захоплюючі ігри та відновлення першого у Грузії видавництва.
Програма, спеціально розроблена для дітей, молоді та читачів, які мають обмежений доступ до книжок, буде присвячена інноваціям.
Основна мета міста – популяризація читання та підвищення доступності книжок для всіх прошарків населення.
Щороку місто, назване Книжковою столицею світу, зобов’язується сприяти популяризації книжок та читання і реалізовувати програму відповідних заходів протягом одного року.

Книги є невід'ємною частиною суспільства і кожної людини зокрема. Вони зберігають у собі мудрість і знання цілих поколінь, містять відомості про події, що відбулися в історії розвитку людства. Завдяки книгам ми не тільки отримуємо простий і зрозумілий доступ до ідей і знань, моральних і духовних цінностей, ми торкаємося до справжніх творчих досягнень та розумінню краси нашого людства. Люди завжди високо цінували книги і їх роль у розвитку людини, тому в деяких містах навіть встановлені пам'ятники книгам. Пропонуємо помилуватися самими незвичайними з них.

До Вашої уваги відео-виставка "Пам’ятники книгам у країнах Європи". Запрошуємо до перегляду!

 

ArticleImage 22396"Люди, які читають книжки, завжди керуватимуть тими, хто дивиться телевізор"
Особливістю впровадження такого дня на світовому рівні є усвідомлення книжки як потужної зброї у налагодженні миру й нівелюванні соціальних проблем: книжка, що втілює творчі поривання людини і її прагнення поділитися власними ідеями і здобутками зі світом, має сприяти діалогу, взаєморозумінню і толерантності. Крім того, ЮНЕСКО в межах Всесвітнього дня книги та авторського права виступає за надання рівного доступу до знань та підвищення грамотності населення. Ще одним важливим аспектом є усвідомлення цінності книжки і її незамінності у поширенні знань і формуванні культури, незалежно від форми представлення інформації.

Сьогодні, коли без Інтернету та цифрових технологій важко уявити собі життя та роботу, здається, що книга відступає на другий план. Але це зовсім не так. Книга була і залишається незамінним супутником людини, її мовчазним радником, всезнаючим помічником, невичерпним джерелом мудрості. Не випадково народ створив про книгу стільки прислів'їв:

  • Книга вчить, як на світі жить.
  • Хто багато читає, той багато знає.
  • Читання — ось краще навчання.
  • Книга допоможе в труді — виручить в біді.
  • З книгою подружишся — розуму наберешся.
  • Книга — твій друг, без неї, як без рук.
  • Книга відіграє провідну роль у духовному розвитку кожного народу, поєднує цілі покоління людей.

Афоризми про книгу і читання

• Книга є альфа і омега усякого знання, початок початків кожної науки. /Цвейг С./
• Хороша книга – це дарунок, заповіданий автором людському роду. /Аддісон Д./
• Кращі книги ті, про які читачі думають, що вони могли б написати їх самi. /Паскаль Б./
• Читання хороших книг відкриває нам приховані у наший власній душі думки. /Пьєрмон Ш./
• Деякі книги слід тільки покуштувати, інші – проковтнути і лише небагато – пережувати і переварити. /Маколей Т./
• Уміння читати хороші книги зовсім не рівносильно знанню грамоти. /Герцен O./ 
• Погані книги можуть так само зіпсувати нас, як і погані товариші. /Фiлдiнг Г./
• Вчасно прочитана книга – величезний успіх. Вона здатна змінити життя, як не змінить її кращий друг і наставник. /Павленко П./ 
• Хороша та книга, яку відкриваєш, передчуваючи, а закриваєш, збагатившись. /Олкотт А./ 
• Я люблю час від часу відвідувати друзів, просто щоб поглянути на свою бібліотеку. /Гезлітт У./
• Це ж як треба любити читати, щоб таке читати!
• Книги роблять людину розумною, а газети – нервовою.

avtorskie prava 1 e1517474855645Щодо авторського права - це один із засобів охорони інтелектуальної власності людини, набір прав, наданих авторам оригінальних творів. Інтелектуальна власність охоплює всі творіння людського розуму. Великий Мікеланджело писав: «Людина малює головою, а не руками». Авторське право захищає не ідеї або факти, а спосіб їх вираження: письмові, музичні, живописні, драматичні, хореографічні твори, фільми та мультимедійні продукти, комп'ютерні програми. Знаком того, що той чи інший оригінальний твір охороняється авторським правом, служить символ ©. За ним, зазвичай, вказується ім'я власника авторського права та рік створення твору.

Першим нормативним актом авторського права вважається «Статут королеви Анни», прийнятий в Англії у 1709 році. А в 1967 р. в Стокгольмі була підписана Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності - спеціалізованої агенції Організації Об'єднаних Націй.  Її мета - розвиток збалансованої та загальнодоступної міжнародної системи охорони інтелектуальної власності. З прийняттям Верховною Радою України Закону № 3792-XII «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 року у нашій країні було створено авторське правове поле, яке весь час удосконалюється і стає ближчим до міжнародних норм.

CopyrightАвторське право поширюється як на оприлюднені, так і на не оприлюднені твори, існуючі в будь-якій формі (письмовій, усній та інш.).
Виникає логічне питання: що саме охоплюється авторським правом і що не підпадає під цю категорію?
Ми наведемо короткий список об’єктів авторського права:

– Літературні, драматичні та сценарні твориМузичні твори, у тому числі без тексту
– Хореографічні твори та пантоміми
– Твори образотворчого мистецтва (скульптура, графіка, дизайн, фотографія, комікси та інше)
– Похідні твори (переклади, реферати, анотації, огляди, аранжування та інші переробки творів)
– Аудіовізуальні твори (кіно-, теле-, відеофільми та інше)
– Твори архітектури, містобудування
– Програми для електронно-обчислювальних машин
– Складові твори (енциклопедії, збірки, антології та інше)

Об’єктами авторського права не є: ідеї, концепції, методи, системи, відкриття, факти, мови програмування. Також авторське право не поширюється на державні символи та знаки, народну творчість, інформаційні (новинні) повідомлення.
Боротьба за авторське право в Україні тільки почалася. З 1993 року авторське право існує в нашій країні на папері, але на практиці його продовжують порушувати. Україна традиційно входить до світового рейтингу країн по відвідуванню піратських сайтів і нелегальному завантаженню кінофільмів і серіалів. При цьому рівень піратства в нашій країні продовжує рости. Вважається, що розвиток творчих сфер і індустрій без ефективної боротьби з піратством сильно гальмується.

 

Відсвяткуйте цей день, придбавши книжку і підтримавши українського видавця
або замінивши, наприклад, перегляд телевізора на читання. 
Щиро вітаємо всіх шанувальників книги із Всесвітнім днем книги і авторського права!
Бажаємо нових відкриттів, реалізації творчих задумів та натхнення!
Нехай придбана у цей день нова книжка стане її власнику справжнім другом і порадником на довгі літа.

 

Матеріали (Режим доступу станом на 22.04.2021р.):
http://library.nltu.edu.ua/index.php/novyny/584-knyha-tse-naikrashchyi-pomichnyk-v-nashykh-spilnykh-zusylliakh-iz-zakhystu-i-zbahachennia-kulturnoi-spadshchyny-liudstva
http://library.nltu.edu.ua/index.php/novyny/835-liudy-iaki-chytaiut-knyzhky-zavzhdy-keruvatymut-tymy-khto-dyvytsia-televizor

https://zik.ua/news/2018/04/23/sogodni__vsesvitniy_den_knygy_ta_avtorskogo_prava_1310203
https://www.vydra.net.ua/tbilisi-knyzhkova-stolytsia/
http://chytomo.com/tbilisi-stalo-knyzhkovoiu-stolytseiu-svitu-2021-roku/

https://pon.org.ua/novyny/1290-vsesvitnij-den-knigi-j-avtorskogo-prava.html
http://2018.pp.ua/novini-2018/826-afni-vsesvtnya-stolicya-knigi-2018-roku.html
https://greekbook.ru/grecija/afiny-stolica-grecii.html

Підготувала науково-технічна бібліотека
Новосад В.Я., зав. сектору

Матеріали підготовлено 22.04.2021р.

Контакти

Науково-технічна бібліотека НЛТУ

вул. Ген. Чупринки, 101, м.Львів, 79057

тел.: (032) 237-79-85

e-mail: library@nltu.edu.ua

Пропозиції та побажання просимо повідомляти нам на електронну адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Top of Page